W ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, przyjedzie do Polski na jeden koncert, światowej sławy pianista, Krystian Zimerman. Koncert odbędzie się 22 września 2013 w Sali Filharmonii Narodowej w Warszawie. Artysta wykona Koncert fortepianowy Witolda Lutosławskiego z okazji 100-lecia urodzin kompozytora, dokładnie 25 lat po polskim prawykonaniu utworu.

Krystian Zimerman należy do grona najwybitniejszych pianistów na świecie i jego kariera trwa nieprzerwanie od zwycięstwa na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im Fryderyka Chopina w Warszawie w 1975 roku. Od kilku miesięcy artysta występuje z Koncertem Lutosławskiego ze wszystkimi najważniejszymi orkiestrami na świecie, m.in. w Londynie, Paryżu i Berlinie. Mówił wtedy o tym utworze: Tekst jest ten sam, muzyka ta sama, a ja widzę tyle detali, których wtedy nie zauważyłem. Może dlatego, że człowiek był w środku tego wszystkiego. Mówi się zawsze, że muzyka jest odzwierciedleniem duszy – rzeczywiście tak jest. Teraz słyszy się te wszystkie napięcia lat osiemdziesiątych; stan wojenny, to wszystko, co się działo później, upadek, praktyczne rozłożenie się naszego państwa aż do roku 1988 roku i całkowitej zmiany systemu w roku 1989. 'Koncert’ jest odzwierciedleniem tego całego okresu. Jest niesamowicie dramatyczny, niesamowicie smutny, pełen niewiarygodnej energii. Coś, czego wcześniej nie czułem tak wyraźnie (wywiad dla RMF FM, styczeń 2013).

Warszawski koncert jest jedynym w Polsce występem Zimermana w ramach światowego tournee z utworem Lutosławskiego. Odbędzie się 22 września 2013 o godz. 19:30 z udziałem orkiestry Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka. W drugiej części koncertu zostanie wykonana III Symfonia Witolda Lutosławskiego. Będzie to powtórzenie programu sprzed 25 lat, podczas którego – jeszcze pod dyrygencką batutą samego Lutosławskiego – zaprezentowane zostały na Warszawskiej Jesieni właśnie obie te kompozycje i podczas którego również wystąpił Krystian Zimerman, dla którego Koncert fortepianowy został napisany. I tak jak 25 lat temu, po koncercie odbędzie się otwarte spotkanie artystów z publicznością.

Koncert odbędzie się w ramach 56. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”.

Organizatorami koncertu są:
Związek Kompozytorów Polskich
Filharmonia Narodowa w Warszawie
Instytut Muzyki i Tańca

Gdzie: Filharmonia Narodowa w Warszawie
Kiedy: 22.09.2013
Godzina: 19:30