Krystian Zimerman zagra na inaugurację 22. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Warszawie. W programie znalazło się 19 koncertów symfonicznych, 3 kameralne i dwa recitale pianistyczne. Tegoroczna edycja festiwalu odbywa się w roku ważnych rocznic: oprócz 100-lecia odzyskania niepodległości przypada również m.in. 120. rocznica urodzin Leonarda Bernsteina. Z tej okazji kompozycje tego autora zainaugurują festiwal.

Festiwal będzie obfitował w znakomitych wykonawców, wystąpią m.in. niemiecka skrzypaczka Anne Sophie Mutter – wraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach pod batutą rumuńskiego dyrygenta Cristiana Măcelaru wykona Koncert skrzypcowy D-dur op. 61 Ludviga van Beethovena. Tej samej orkiestrze dyrygował będzie Leonard Slatkin w II Symfonii „Zmartwychwstanie” Gustava Mahlera. Pojawi się również nasz młody, ale już utytułowany pianista Szymon Nehring, który zagra w 2. Koncercie fortepianowym Beethovena. Natomiast Orkiestrę Israel Camerata Jerusalem poprowadzi Avner Biron.

W programie festiwalu znalazły się dzieła m.in. Beethovena, Haydna, Gerswhina, Mozarta, Dvoraka, Góreckiego i Pendereckiego. Organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena powołane w 2003 roku w Krakowie, którego pomysłodawcą i założycielem jest Elżbieta Penderecka, dyrektor festiwalu.

Gdzie: Filharmonia Narodowa w Warszawie, Teatr Wielki – Opera Narodowa, Zamek Królewski
Kiedy: 16 marca (piątek) – 30 marca 2018