W dniach 17-26 maja odbędzie się kolejny Międzynarodowy Brahms Festival we Wrocławiu, na którym zabrzmią recitale solowe, muzyka kameralna i koncerty symfoniczne.

Festiwal będzie obfitował w wiele ciekawych wydarzeń we Wrocławiu i w mniejszych ośrodkach regionu dolnośląskiego, a jego koncert finałowy zasługuje na szczególną uwagę. Odbędzie się w Oratorium Marianum, w jednej z najpiękniejszych sal barokowych w Europie. Wystąpią w nim międzynarodowej rangi soliści, z towarzyszeniem orkiestry Amati Ensemble München. Koncert poprowadzi Jan Pogány, dyrygent, kompozytor i wiolonczelista, absolwent Wyższej Szkoły Muzycznej w Monachium, który kształcił się pod kierunkiem słynnego dyrygenta Sergiu Celibidache, zaś wcześniej studiował także we Wrocławiu. W trakcie koncertu zaprezentują się m.in. Leo Garda, który wzbudza ogromne zainteresowanie śpiewając na mistrzowskim poziomie dwoma skrajnie różnymi głosami, występuje jako tenor oraz kontratenor, jest solistą wielu renomowanych scen operowych, w tym mediolańskiej La Scali. Zaśpiewa również znana japońska mezzosopranistka Midori Ahmed. Natomiast na rożku angielskim zagra Monika Pietruszewska, nagrodzona na licznych międzynarodowych konkursach muzycznych oraz solistka współpracująca z wieloma znanymi orkiestrami i występująca na renomowanych estradach Europy i Azji. Wystąpi także laureat wielu międzynarodowych konkursów, niezmiernie utalentowany skrzypek Mateusz Marut. Jego temperament i błyskotliwe wykonania utworów wymagających prawdziwej wirtuozerii zawsze kończą się ogromnym zachwytem publiczności.

Program:

19.05.2018, godz. 19:00, Oratorium Marianum, pl. Uniwersytecki 1 we Wrocławiu

Wykonawcy: Męski Zespół Chorałowy z Bydgoszczy,
Dyrekcja:  prof. Mariusz Kończal
organy: Paweł Pawłowicz
Johannes Brahms – Motety

21.05.2018, godz. 17:00, Bazylika pw. św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy

Wykonawcy: Chór Uniwersytetu w Brunszwiku (Niemcy)
J. Brahms – Utwory chóralne z op. 22 i op. 54 – Jens Bachmann dyrygent

22.05.2018, godz. 17:00, Sala Kolumnowa Zamek Topacz, ul. Główna 12, Ślęza

Wykonawcy: Aya Ishihara fortepian (Japonia)
J. Brahms – Sonata fortepianowa fis-moll. op. 2. oraz utwory fortepianowe W. A. Mozarta i L. van Beethovena

23.05.2018, godz. 18:00, Katedra Polskokatolicka pw. św. Marii Magdaleny we Wrocławiu

Wykonawcy: Węgierska Orkiestra Filharmonii Kameralnej z Budapesztu
J. Brahms – Symfonia F Dur nr 3 op 90 – Péter Haltink dyrygent (Węgry)

24.05.2018, godz. 19:00, Bazylika pw. św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy

Wykonawcy: Jakub Smolka organy (Słowacja)
Utwory organowe J. Brahmsa oraz J.S.Bacha

26.05.2018, godz. 19:00, Oratorium Marianum, pl. Uniwersytecki 1 we Wrocławiu

Koncert Finałowy

W programie znane utwory Johannesa Brahmsa m.in.:
Symfonia nr 3 – Poco Allegretto;
Tańce węgierskie;
Pieśni z towarzyszeniem orkiestry: „Liebestreu”; „Sapphische Ode” ; ”Sonntag”; „Von ewiger Liebe”; „Wiegenlied”, Pablo de Sarasate – „Zigeunerweisen” op.20 na skrzypce i orkiestrę;

Jan Pogany – Koncert na rożek angielski i orkiestrę (PRAWYKONANIE)

W związku z przynależnością J. Brahmsa do masonerii program zawiera słynne dzieła Wielkich Kompozytorów Masońskich m.in. Edwarda Griega, Henry Purcella, Jean Sibeliusa, czy Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Wykonawcy: Midori Ahmed mezzosopran (Japonia), Leo Garda kontratenor/tenor (solista Teatro alla Scala w Mediolanie), Mateusz Marut skrzypce, Monika Pietruszewska rożek angielski, Orkiestra Smyczkowa Amati Ensemble München wraz z Solistami Cameraty – Wrocław, Jan Pogány dyrygent